MENU

01
of
04

Bez oczekiwań. Bez konsekwencji

to jest meritum...

Najważniejsza rada: odrzućcie oczekiwania i przestańcie myśleć o konsekwencjach.
Jeśli Wasz umysł skupia się na tym, jak się ustawić, żeby wyjść jak najlepiej na zdjęciu lub strachu, że zrobiliście w jakimś momencie złą minę i kiepsko to wyjdzie na zdjęciu to jak możecie pozwolić sobie na wyrażenie uczuć, które naprawdę sprawiają, że Wasz związek jest tak niesamowity? Skupcie się na tym, co ważne- na sobie, na uczuciach, nie myślcie o niczym innym- ja zajmę się resztą.
Pamiętajcie, że zawsze wyglądacie niesamowicie. Jeśli coś nie jest w porządku z perspektywy fotografii, na pewno wkroczę, dostosuję się, dam szybką radę- bo zawsze można coś poprawić. W tym najważniejszym dla Was dniu jestem z Wami- nie wstydźcie się porozmawiać lub zapytać!

PRZEWIŃ W DÓŁ

Przygotowania

Często pytacie, czy powinienem fotografować Was od momentu przygotowań, ponieważ zawsze w domu jest zamieszanie, panuje nieporządek, wstydzimy się, obecność fotografa dodatkowo wzmaga to uczucie- więc po co?- już odpowiadam- jest wiele powodów dla, których zawsze odpowiadam- absolutnie warto!. Po pierwsze i najważniejsze- zawsze staram się być niewidoczny i nie ingeruję niepotrzebnie w „akcję”- pozwalam toczyć się jej własnym torem, dzięki czemu mam szansę sfotografowania prawdziwych Was- a to jest dla mnie sprawą kluczową. Prawdopodobnie dopiero po jakimś czasie docenicie wartość takich zdjęć, ponieważ w wielu przypadkach stres w tym dniu jest tak duży, że nie będziecie pamiętać za wiele. Dodatkowo czas spędzony z Wami pozwala mi na przełamanie lodów a także poznanie Waszych najbliższych.

• światło, więcej światła proszę...

Do ciekawego sfotografowania przygotowań potrzeba naprawdę bardzo niewiele- wystarczy pokój z oknem i dużą ilością światła dziennego. Nie będzie wtedy potrzeby włączania światła wewnętrznego, które w połączeniu ze światłem zastanym powoduje zakłócenia w prawidłowej rejestracji kolorów przez aparat fotograficzny.

• minimalizujemy bałagan

Przygotowania mogą być chaotyczne. Całkowicie to rozumiem, ale posprzątany pokój tworzy czystsze, lepiej wyglądające zdjęcia. Postaraj się, aby wszystko, co nie jest całkowicie konieczne (np. torby na rolkach, pranie, ubrania, zwłaszcza jedzenie), nie było wyeksponowane.

• zachowaj naturalność

To rada dla panien młodych- sposób wykonania makijażu zależy wyłącznie od Ciebie. Pamiętaj tylko, że więcej niekoniecznie znaczy lepiej. Chciałbym uchwycić Cię naturalną, prawdziwą więc jeśli chcesz wyglądać jak Ty, spróbuj nie przesadzić.
Kiedy już będziesz gotowa oraz ubrana w suknię ślubną spędzimy razem kilka minut na wykonaniu szybkich portretów- zgadnij gdzie…oczywiście przy oknie
Nie zapominamy oczywiście o panu młodym, któremu również poświęcę trochę czasu na wykonanie kilku zdjęć podczas przygotowań.

• uwielbiam detale

Podczas fotografowania przygotowań staram się wyłapać jak najwięcej ciekawych i kluczowych momentów takich jak wejście pana młodego do domu narzeczonej, wręczenie kwiatów, pierwsze spojrzenie, uściski, pocałunki, spojrzenia rodziców, błogosławieństwo. Nie zapominam też o detalach- obrączkach, kwiatach, biżuterii, sukni ślubnej oraz garniturze. Zawsze też przyjeżdżam na salę weselną przed przybyciem gości, żeby móc uwiecznić piękny wystrój sali, stołów i wszystkich innych dodatków, które są doskonałym uzupełnieniem całości, natomiast często nie zwracamy na nie uwagi, ponieważ wokół dzieje się tak wiele.

CEREMONIA

Unplugged- to termin wywodzący się z jęz. angielskiego- w tym kontekście oznacza on powstrzymanie się gości od wykonywania zdjęć swoimi aparatami, smart fonami, tabletami etc. W szczególności dotyczy to ambitnych „wujków” czy też znajomych, którzy za wszelką cenę próbują wykonać lepsze zdjęcia od zatrudnionego fotografa. Wprowadzają niepotrzebne zamieszanie i odwracają uwagę innych gości zaburzając ceremonię- to samo dotyczy również zabawy weselnej- a przecież finalnie- wszyscy będą mieli dostęp do Waszych zdjęć.
Moja generalna rada dla Was dotycząca fotografowania podczas ceremonii brzmi: zapomnijcie o mojej obecności, nie starajcie się patrzeć w obiektyw, skupcie się na sobie i tych wszystkich wzniosłych momentach, które są przed Wami.

• upewnijcie się, ze jesteście prawidłowo ustawieni

Coraz częściej decydujecie się na śluby w plenerze. Planując scenerię takiej ceremonii koniecznie weźcie pod uwagę kierunek padania promieni słonecznych- jeśli będziecie stali przodem do słońca, Wasze twarze będą skrzywione i będziecie mrużyć oczy, dlatego jedynym słusznym rozwiązaniem jest takie ustawienie scenerii, żeby słońce świeciło Wam w plecy.

• unikamy statywów

Zatrudniając firmę video pamiętajcie o tym, żeby zwrócić uwagę na to czy nie ustawiają wokół Was w kościele czy też na sali weselnej statywów na kamery- są one z reguły bardzo duże, rozpraszające i niezbyt atrakcyjne, ale przede wszystkim utrudniają moją pracę, ponieważ muszę je omijać a także mogą zasłaniać kadr powodując, że na zdjęciach będą znajdować się niechciane elementy. Warto byłoby również zapytać kamerzystów o styl pracy- nieraz zdarza się, że operatorzy biegają koło Was z przysłowiowym obiektywem przy Waszych nosach- w takich warunkach nie mam szans na uchwycenie czystego kadru.

ZDJĘCIA GRUPOWE

Zawsze staram się je zrobić możliwie szybko i sprawnie, ponieważ nie chcę, zakłócać zabawy Wam i Waszym gościom.

• po ceremonii

Zazwyczaj nie wszyscy goście, których zaprosiliście będą również na Waszym przyjęciu, dlatego moment po wyjściu z kościoła jest najlepszy na wykonanie grupowego zdjęcia. Poproście wcześniej swoich świadków, żeby szybko i sprawnie ustawili gości a ja zrobię Wam zdjęcie. Potem spokojnie już możecie się ustawić do życzeń.

• podczas przyjęcia weselnego

Jestem jak najbardziej otwarty na tego typu zdjęcia, lecz pamiętajcie- nie proście mnie o zdjęcia wykonywane przy stole- to naprawdę nie wygląda dobrze kiedy nagle podchodzicie do kogoś od tyłu a ta osoba właśnie zajada kotleta schabowego. Zróbmy to w jakimś fajnym zakątku sali weselnej lub na zewnątrz- zostawcie to mnie- poszukam odpowiedniego miejsca i razem udamy się tam na mini-sesję. Wykonamy ją szybko i sprawnie pod warunkiem, że goście nie będą próbowali ustawiać Was i robić zdjęć swoim sprzętem. Pamiętajcie- każdy będzie miał dostęp do Waszych zdjęć.

PRZYJĘCIE WESELNE

Zgodnie ze swoim stylem, jaki reprezentuję moje podejście do wszystkich zdjęć wykonywanych podczas przyjęcia weselnego jest całkowicie dokumentalne. Tu zasada jest jedna- im więcej zabawy i uśmiechów na twarzach Waszych jak i gości tym fajniejsze zdjęcia.

• oświetlenie

Musicie też pamiętać o świetle- do prawidłowego ustawiania ostrości aparat potrzebuje światła, więc nie należy gasić oświetlenia sali tanecznej dla polepszenia nastrojowości. Dobrze byłoby sprawdzić przed wynajęciem sali jak jest ona oświetlona w porze nocnej- jeśli jest ona niedoświetlona zdjęcia nie będą kontrastowe i jasne a więc mało atrakcyjne. Najlepszym połączeniem jest oświetlenie stołów naturalnymi świecami i odpowiednio dobranym światłem sztucznym. Pamiętajcie- jestem na przyjęciu weselnym zazwyczaj do ok. godziny 1 a zabawa trwa do rana więc będziecie mieli czas na dowolne kreowanie świateł po moim wyjściu.
Koniecznie zapytajcie również zespołu muzycznego jakie oświetlenie sceny i sali proponują- tutaj również obowiązuje zasada równowagi, ponieważ jeśli zbyt dużo kolorowych efektów będzie puszczanych w stronę tańczących wtedy aparat zarejestruje zabarwione twarze- nie będzie problemu jeśli taki efekt wystąpi na kilku zdjęciach, ale chyba nie chcecie mieć wszystkich zdjęć z nienaturalnie zabarwionymi twarzami.

• jem kiedy jecie Wy

Idealne zgranie-jem w tym samym czasie co Wasi goście, co zapewnia, że będę mógł swobodnie fotografować, kiedy zaczną się toasty, które zazwyczaj mają miejsce po tym, jak wszyscy zostaną obsłużeni. Ponadto nie chcecie, abym wykonywał zdjęcia osób jedzących.

Upewnijcie się, że oboje też jecie! Nie tylko w porze obiadowej, ale przez cały dzień! To źle wpływa na samopoczucie a przecież musicie mieć energię, żeby przetańczyć całą noc.

SESJA PLENEROWA

Zabierzcie ze sobą dobry humor :)

Planując sesję plenerową zawsze najpierw pytam Was- czy macie jakieś swoje ulubione miejsca, które są dla Was szczególnie ważne np. przez wzgląd na sentyment, miłe wspomnienia lub też po prostu widzicie się w nich. Jeśli nie macie żadnego pomysłu ja oczywiście służę radą i chętnie zaproponuję ciekawe miejsca. Z reguły staram się wykonywać sesje w ciągu następnego tygodnia po Waszym ślubie- dlaczego? Ponieważ jesteście jeszcze pozytywnie nakręceni a im dłużej odwlekamy sesję tym bardziej Wam się nie chce i pozytywna energia odpływa, potem staje się to często niechcianym obowiązkiem.

Mój styl wykonywania sesji nie jest schematyczny- do dziś spotyka się fotografów, którzy stawiają swoje pary obok drzewa i proszą o patrzenie w obiektyw i uśmiech lub zabierają ze sobą kocyk i szampana i proszą o strzelenie z korka i udawanie, że dobrze się bawicie- takie zdjęcia są puste i nie przedstawiają żadnych emocji. Zawsze staram się podchodzić do sesji indywidualnie . Najważniejsi jesteście Wy, Wasze uczucia a w drugiej kolejności miejsce oraz otoczenie. Nie próbuję również na siłę ustawiać Was  tak, abyście wyglądali jak z żurnala- w takich sesjach widzianych na plakatach czy znanych magazynach mody biorą udział profesjonalni modele i modelki, którzy mają wyuczone pozowanie przed obiektywem. Oczywiście to ja widzę przez wizjer jak wyglądacie w danej pozie, dlatego zawsze delikatnie koryguję detale, żeby wszystko wyglądało na zdjęciu po prostu dobrze. Po raz kolejny powtórzę- nie bójcie się być sobą i nie starajcie się udawać modeli i sztucznie pozować. Doskonale rozumiem, że pomimo luźnej atmosfery jaką staram się zawsze wprowadzić nadal pozowanie przed obiektywem może być stresujące, dlatego też, najczęściej ustawiam Was w fajnym miejscu, ciekawym świetle odchodzę na pewną odległość, żeby dać Wam pełna swobodę, czekam na odpowiedni moment i naciskam spust aparatu. Nie narzucam również swoich wizji jestem otwarty na Wasze propozycje i pomysły.

PORADA NA KONIEC

Bawcie się dobrze! celebrujcie MIŁOŚĆ z ludźmi, których kochacie! Bądźcie sobą przed obiektywem i nigdy nie myślcie, że musicie działać lub wyglądać w określony sposób. Po prostu róbcie to, co jest dla Was komfortowe i sprawia, że jesteście szczęśliwi. Ja ze swojej strony obiecuję, że zrobię wszystko, żebyście byli zadowoleni ze zdjęć i mieli piękną pamiątkę dla siebie a także przyszłych pokoleń.

Jestem dostępny w każdej chwili, jeśli chcecie porozmawiać :)

MACIE PYTANIA ?

śmiało piszcie

CLOSE